Stránky venované mágii,ezoterike a astrológii...
Google

Verejná kniha tieňov

bookofshadows.pdf  268.99kB

Verejná kniha tieňov


Sebraný okomentovaný materiál z gardneriánského a alexandrovského prostředí.


Tyto texty nejsou současná liturgie tradiční Wiccy. Vedou se spory o tom, kolik z tradiční Wiccy vlastně bylo vyzrazeno a řada autorů byla obviněna z porušení iniciační přísahy zachování tajemství. Slyšela jsem z důvěryhodného zdroje domněnku, že není nic z tradiční Wiccy, co by se "nedalo najít na Internetu, když člověk ví, kde hledat."


Samozřejmě pouhé ukořistění textů, i kdyby šlo o skutečnou knihu stínů soudobého iniciovaného wiccana, patrně nemůže nahradit osobní vztah učitel - žák, pěstovaný v iniciační Wicce.


Tyto texty mohou sloužit jako inspirace pro vlastní rituály, ačkoliv třeba já je shledávám poněkud nevhodnými (samostatně praktikujícím se také nebudou moc hodit) nebo jako dobrý prostředek k nakouknutí, jak může vypadat tradiční praxe, případně jak vypadala Wicca ve svých začátcích.


Gardnerovy texty jsou místy velmi sebestylizující a psané jakoby zastaralým jazykem, aby jim dodal na starobylosti. Dojem z nich je rozporuplný, zvláště diskutovaná jsou takzvaná "Laws" ("Ardanes"), zákony covenu. (Více: Wicca for the Rest of Us , New Wiccan Church  )


stiahnuté


25.02.2008 17:50:28
astalosova
Získajte nových zákazníkov za 10min!
ETARGET Vám privedie na stránky nových návštevníkov už od 1 Sk!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one